Porozmawiaj
z ekspertem
systemu
Softlab ERP
by Asseco

+48 81 710 34 40

Baza wiedzy dla firm

Zapraszamy do lektury materiałów dotyczących istotnych zmian w przepisach prawnych, które mogą mieć znaczący wpływ na bieżącą działalność podatników. Artykuły oraz opracowania, znajdujące się na naszych stronach, zostały przygotowane we współpracy z ekspertami zajmującymi się doradztwem podatkowym oraz finansowym. Poniższe tematy mogą być ważne dla użytkowników sytemu Softlab ERP by Asseco, rozliczających się z podatków takich jak VAT, CIT czy PIT.

Bądź na bieżąco ze zmianami w przepisach i nowymi regulacjami!

Plan kont jako narzędzie w procesie zarządzania firmą

14.05.2018
Plan kont może pełnić istotną funkcję oraz ułatwiać prowadzenie analiz biznesowych w procesie zarządzania firmą. Pod warunkiem jednak, że jest skrojony na miarę wielkości danej organizacji i jej biznesu, odpowiednio rozbudowany, ale też nie w większym zakresie, niż jest to konieczne. Co ważne, jego rolę w firmie powinni przede wszystkim docenić zarządzający.

Dane nie wystarczą by podejmować właściwe decyzje w biznesie

07.05.2018
Przedsiębiorcy oraz menedżerowie w zdecydowanej większości starają się podejmować decyzje, zwłaszcza te strategiczne, w oparciu o różnego rodzaju dane. Nie umniejszając przy tym roli intuicji objawiającej się w niektórych kluczowych momentach – to jednak wnioskowanie na podstawie konkretnych faktów dostarcza istotną przewagę z perspektywy efektywności wykonywanych działań. Fakty są obiektywne i niezmienne, poddają się rzetelnej weryfikacji i pozwalają na chłodną ocenę rzeczywistości oraz ograniczenie udziału emocji w kluczowych decyzjach.

Ceny transferowe, cz. 2: istotność transakcji, czyli które transakcje dokumentujemy

23.04.2018
Cena transferowa oznacza cenę, jaką nakłada dane przedsiębiorstwo na dobra, usługi i wartości niematerialne oraz prawne dla spółki zależnej lub innego powiązanego podmiotu. Obecnie sytuacja komplikuje się przy ustalaniu konkretnych transakcji, dla jakich powinna zostać sporządzona dokumentacja cen transferowych.

Jednolity Plik Kontrolny – nowe obowiązki dla małych i średnich firm już od lipca 2018!

10.04.2018
Już od lipca 2018 r. małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przekazywania na żądanie Urzędu Skarbowego całości ksiąg podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), czyli danych w postaci elektronicznej na potrzeby przeprowadzanej kontroli skarbowej. Planowane zmiany to ostatni etap przedsięwzięcia, którego celem jest usprawnienie procesu kontroli polskich przedsiębiorstw, a także uszczelnienie systemu podatkowego i uzyskanie większych wpływów do budżetu z podatku VAT.

Nowe zasady w dokumentacji cen transferowych za 2017 rok

26.03.2018
Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw oczekiwaniom firm i obiecało wydłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji cen transferowej za 2017 rok. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w tej sprawie, przedsiębiorstwa będą miały czas na przygotowanie dokumentacji za rok poprzedni do końca września 2018 r. Wydłużenie terminu nie było bezzasadne, ponieważ przygotowanie dokumentacji według nowych, obowiązujących od 2017 r. wymogów przysparza przedsiębiorcom wiele kłopotów i jest bardzo czasochłonne. Tym bardziej nie warto odkładać rozpoczęcia prac na ostatnią chwilę.

Kontakt z nami

Dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Asseco Business Solutions S.A. z siedzibą w Lublinie (kod pocztowy: 20-607), ul. Konrada Wallenroda 4c wyłącznie w celach doraźnych, związanych z odpowiedzią na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne jednak niezbędne do udzielania odpowiedzi.